Fatal fejl: patient dør på hospital efter forvirring af medicin

I Østrig fik en patient på en klinik en calciumchloridmagnesiumchlorid-infusion i stedet for en kalium / magnesium-"speciel" infusion. Narkotikablandingen kostede ham livet. (Billede: dplett / fotolia.com)

Forvirret infusion: patienten dør på intensivafdelingen
I en østrigsk klinik døde en patient, fordi han fik en calciumchlorid-magnesiumchlorid-infusion i stedet for en "speciel" infusion af kalium / magnesium. Også i Tyskland har der allerede været dødsfald på hospitaler på grund af blandinger.

'

Flere og flere medicinske fejl
Behandlingsfejl i medicinsk praksis eller hospitaler er desværre ikke ualmindelige. Ifølge en ældre rapport fra Medical Service of the National Association of Statutory Health Insurance Funds (MDS) er flere og flere patienter berørt. En særlig dramatisk sag blev rapporteret fra Duderstadt i Niedersachsen sidste år. En patient var død der på grund af forkert blodforsyning. Også i Østrig var der nu en fatal blanding.

I Østrig fik en patient på en klinik en calciumchloridmagnesiumchlorid-infusion i stedet for en kalium / magnesium-"speciel" infusion. Narkotikablandingen kostede ham livet. (Billede: dplett / fotolia.com)

Forvirret infusion
På det regionale hospital i Kirchdorf an der Krems (Øvre Østrig) var der en ulykkelig død på grund af en blanding af stoffer.

Som det Øvre Østrigske Gesundheits- und Spitals-AG, som LKH Kirchdorf tilhører, skriver i en pressemeddelelse, modtog den afdøde patient en calciumchlorid-magnesiumchlorid-infusion i stedet for en kalium / magnesium-"speciel" infusion.

Den 61-årige patient døde i en Wiensk klinik på grund af den følgeskade, der blev forårsaget af det forkerte lægemiddel.

Oprindeligt blev der mistanke om en allergisk reaktion
Ifølge oplysningerne blev patienten indlagt i LKH Kirchdorf den 30. september på grund af atrieflimren og derefter overført til intensivafdelingen. Laboratorieresultaterne viste blandt andet en kaliummangel.

Dette blev efterfulgt af en læges recept på "speciel" kalium / magnesium sammen med andre lægemidler mod atrieflimren.

Efter sygeplejepersonalet startede infusionen, klagede patienten over forbrænding i munden, ansigtet og begge hænder og havde øget hjertefrekvens.

På dette tidspunkt blev der mistanke om en allergisk reaktion, hvorfor et bestemt lægemiddel blev afbrudt. Imidlertid blev kalium / magnesium-infusionen fortsat og administreret fuldt ud.

Lidt senere blev forhøjede calciumniveauer fundet hos patienten, og modterapi blev indledt.

Den øvre østrigske generelle tilstand forbedredes oprindeligt, men den følgende nat blev en begyndende akut nyresvigt bestemt. På grund af et akut åndedrætssyndrom blev 61-åringen intuberet og kunstigt ventileret.

Patienten blev endelig overført med helikopter til en særlig afdeling i Wien, hvor han døde den 3. oktober 2017.

Flere patienter, der er ramt af lægemiddelblanding
Ifølge spag opdagede forskning i klinikken, at der tydeligvis var en blanding af lægemidler.

Derudover kan intern forskning ikke udelukke muligheden for, at to andre patienter også er ramt af den samme lægemiddelblanding, men ikke har haft nogen følgeskader på sundheden.

I tilfælde af en anden alvorligt syg patient, som også blev behandlet med stoffet, kan det ikke udelukkes, at hun døde af det.

Den ansvarlige anklagemyndighed er blevet informeret om de respektive fakta og vil indlede efterforskning.

folk laver fejl
”Desværre kan der ske fejl, hvor folk arbejder, også på et hospital. Desværre kan vi ikke udelukke dette 100%, ”forklarede de to medlemmer af bestyrelsen, Dr. Harald Geck og mag. Karl Lehner.

"Hvad der dog er afgørende er, at fejl af denne art ikke sker igen," siger Dr. Harald Geck.

Ifølge sine egne oplysninger har virksomheden iværksat første øjeblikkelige foranstaltninger til forbedring af differentieringen af ​​stofferne samt "instrueret i at gen sensibilisere alle medarbejdere til grundigt at teste hvert lægemiddel inden administration", sagde Dr. Harald Geck.

”På dette tidspunkt er det også vigtigt for os at erklære, at vi har fuld tillid til vores medarbejdere. De arbejder alle med stort engagement for patienterne dagligt, men arbejder i et højrisikomiljø, hvor fejl desværre kan få fatale konsekvenser, ”understregede mag. Karl Lehner. (annonce)

Tags.:  Symptomer Indre Organer Hoved